Obóz wojskowy w Kruszwicy

W  dniach 3-7.06.2019 uczniowie Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych w Bierutowie wyjechali na obóz wojskowy do Kruszwicy. Celem zgrupowania było szkolenie ogólnowojskowe, przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy,  a także ćwiczenie: spostrzegawczości, koncentracji, pamięci oraz kreatywności. Wśród zadań pojawiły się testy     z historii Polski i wojskowości. Szczególną atrakcją okazały się gry taktyczne i terenowe. Wszystkie działania wymagały umiejętności pracy w zespole.

Jadąc na obóz założenie mieliśmy takie: „JEDZIEMY PO ZWYCIĘSTWO” i tego trzymaliśmy się do końca! Plan zrealizowaliśmy w pełni!  W klasyfikacji generalnej jako szkoła zajęliśmy pierwsze miejsce, w klasyfikacji  drużynowej- obie  nasze drużyny stanęły                              na podium(miejsce pierwsze i drugie). W klasyfikacji indywidualnej- „NAJLEPSZY  KADET” bezkonkurencyjny okazał się PRZEMEK BĘBEN a tuż za nim SARA ŁĄTKA. Natomiast nagrodę specjalną otrzymała SANDRA KUŚ.

Cały tydzień upłynął nam na rozmaitych działaniach, które mimo upału i zmęczenia wykonywaliśmy z ogromnym zapałem i radością. Wróciliśmy nieco zmęczeni i niewyspani,      lecz szczęśliwi, nie tylko z powodu spektakularnych osiągnięć, ale też dlatego, że mogliśmy spędzić ze sobą dużo czasu, lepiej poznać siebie nawzajem, a także samych siebie, nauczyć się pokonywać słabości i trudności. Przekonaliśmy się również, że potrafimy stworzyć zgraną paczkę, która nie tylko potrafi dobrze się bawić, ale także może na siebie liczyć w różnych sytuacjach i wspólnie osiągać sukcesy.

                                              Uczestnicy i opiekunowie obozu wojskowego w Kruszwicy

Zajęcia zorganizowane przez 2 kompanię regulacji ruchu w Oleśnicy

15.03.2019 roku klasa I LO uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez 2 kompanię regulacji ruchu  w Oleśnicy. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu na temat działania tej  jednostki     w Oleśnicy i  ogólnych zadań kompanii regulacji ruchu. Następnie przeprowadzona została  musztra poprzedzona rozgrzewką. A ponieważ przebiegała sprawnie i  prowadzący pochwalił uczniów, rozpoczęła się kolejna część  zajęć: poznanie rodzajów broni, składanie i rozkładanie, zabezpieczanie, sposób przekazywania broni , przygotowanie do oddania strzału oraz strzelanie. Kolejnym punktem programu były zajęcia z zastosowaniem elementów SERE. Zadaniem uczniów było rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa po wcześniejszym zebraniu w terenie niezbędnego materiału do podtrzymania ognia. Ogień udało się rozpalić i można było przy nim ogrzać zmarznięte dłonie.

Zajęcia w AWL 18.01.2019

18.01.19 w piątek byliśmy na kolejnych zajęciach  w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zostaliśmy podzieleni na grupy i pod opieką przydzielonych podchorążych uczestniczyliśmy w różnych zajęciach. Były zarówno zajęcia sportowe(elementy walk bokserskich) jak i teoretyczne-„ Wybrane zagadnienia z zakresu pola walki” ( i tu przydała nam się wiedza zdobyta wcześniej podczas zajęć z elementów taktycznego ratownictwa medycznego) , „Logistyka wojskowa” oraz „ Wprowadzenie do SERE”.  Wyzwania były duże, ale jak zawsze daliśmy radę!

Elementy ratownictwa taktycznego w AWL

11.12.2018 roku kolejny raz pojechaliśmy  do  Akademii  Wojsk Lądowych. Zostaliśmy zaproszeni przez Medyczne Cywilno-Wojskowe Koło Naukowe na wykłady i warsztaty pt. „ Elementy ratownictwa taktycznego”. Pierwsza część spotkania składała się z trzech wykładów  dotyczących: ewakuacji poszkodowanego, tamowania krwotoków, badania urazowego typu MARCHE. Następnie odbyły się warsztaty w sześciu  punktach instruktorskich. Mieliśmy okazję wykorzystać w praktyce to co usłyszeliśmy podczas wykładów. Później odbyła się symulacja ewakuacji w formie zawodów. Nasza drużyna godnie reprezentowała szkołę i została uznana za najbardziej zgrany, zorganizowany  najlepiej współpracujący zespół.