Książę Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce – przewodniczący Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE z wizytą w Bierutowie

30 października 2019 r. naszą szkołę odwiedził  Don Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce, którego ciotka - Beatrice de Andia jest w prostej linii potomkinią księżnej Doroty de Talleyrand - Perigord.

Wizyta księcia Hiszpanii związana jest z działalnością Stowarzyszenia Dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE, której przewodniczy. Celem stowarzyszenia jest budowanie mostów między odległymi rejonami na bazie wspólnych doświadczeń historycznych i kulturowych

w konsekwencji czego powstaje trasa łącząca się w tzw. Europejski Szlak Kulturowy ("Romanico XXI").

Tym razem obecność członka rodu de Villamor w Bierutowie, oprócz prezentacji projektu, miała na celu zacieśnienie więzów wśród młodzieży polskiej i hiszpańskiej, gdyż księciu towarzyszyło 44 uczniów z Hiszpanii. Uczniowie naszej szkoły, pod kierownictwem prof. M. Bińkowskiego  oprowadzili,  zainteresowanych historią naszego miasta, młodzież hiszpańską, przedstawiając  im zabytki Bierutowa.

Don Alvaro Enrique de Villamor pochodzi ze starego rodu rycerskiego mającego swoją siedzibę od początku XIII w. w Kastylii. Stowarzyszenie  dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE, któremu książę przewodniczy, zajmuje się m.in. zabieganiem o ochronę zabytkowych budowli oraz promowaniem dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wspólnych międzynarodowych projektów, polegających na wspólnych ekspedycjach historycznych młodzieży. Organizuje podróże dla młodzieży hiszpańskiej do Polski przybliżając im historię naszego kraju. Z jego inicjatywy młodzież z Polski zwiedziła m.in. Kastylię i Kraj Basków. Książę Enrique de Villamor został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadanym przez Prezydenta RP.