Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bierutowie na obchodach Dnia Podchorążego

 

We wtorek-28.11.2017 roku- klasy mundurowe z ZSP w Bierutowie wzięły udział  w obchodach Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Uroczystość złożona była z dwóch części: dni otwartych AWL oraz Dnia Podchorążego. Święto to odbywa się corocznie w celu upamiętnienia zrywu grupy podchorążych przeciwko carskiej Rosji. Czyn ten przyczynił się do wybuchu powstania listopadowego (w tym roku obchodziliśmy 187 rocznicę).

     W ramach dni otwartych uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić  jednostkę i poznać najnowocześniejsze techniki szkolenia żołnierzy. Po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda z grup  przez cały czas przebywała pod opieką podchorążych: Piotra i Jakuba, którzy oprowadzali nas po terenie uczelni i opowiadali o specyfice studiowania na kierunkach wojskowych. Pierwszą atrakcją była możliwość wejścia do transportera opancerzonego Rosomak oraz zrobienie pamiątkowych zdjęć. Później mogliśmy spróbować swoich sił na różnych symulatorach np. na symulatorze walki- „Śnieżnik”. Następnie mieliśmy okazję poznać wojsko od kuchni… czyli zostaliśmy zaproszeni na wojskową grochówkę. Kolejnym punktem programu był pokaz działań w terenie podczas kontaktu z wrogiem i prezentacja broni strzeleckiej.

     Po zapoznaniu się z bogatą ofertą uczelni poszliśmy do Akademickiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta Gala Piosenki Patriotycznej „ Koncert dla ojczyzny”. Następnie na placu odbył się uroczysty apel. W trakcie uroczystości odbyło się zaprzysiężenie honorowej służby dyżurnej AWL,         a następnie symboliczne przekazanie władzy jej słuchaczom. Z tej okazji Rektor-Komendant wręczył podchorążemu szablę- symbol zwierzchnictwa nad uczelnią.

     Najbardziej widowiskowym elementem uroczystości była inscenizacja nocy listopadowej,                  w wykonaniu sekcji rekonstrukcji historycznej oraz sekcji jeździeckiej AWL, zakończona pokazem sztucznych ogni, symbolizujących pożar Browaru na Solcu. Jego podpalenie w dniu 29.11.1830 roku było znakiem rozpoczęcia powstańczego zrywu przeciwko znienawidzonemu wrogowi Polaków-caratowi.

     Wielogodzinne obchody  Dnia Podchorążego zakończyła defilada  pododdziałów prowadzonych przez podchorążych AWL,  którzy tego dnia pełnili funkcje dowódców. 

     Podchorążowie, którzy opiekowali się nami byli bardzo otwarci, wprowadzili przyjazną atmosferę, zachęcali nas do kontynuowania nauki na AWL. Po pełnym wrażeń i przeżyć dniu w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

                                                                                              Uczniowie klasy pierwszej:

                                                             Nicola Szylle,  Patryk Bęben,  Przemysław Bęben, Kacper  Kowal