Logo szkoły. Rysunek budynku szkoły

Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”

„Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”Informacje o projekcie (pdf 154 KB)

W 2021 roku szkoła otrzymała akredytację na realizację projektów Erasmus+ na lata 2021-2027. Jest to tzw. „bilet wstępu” do programu i możliwość składania uproszczonych wniosków o dofinansowanie mobilności uczniów na praktyki zawodowe. Ten instrument finansowania umożliwia akredytowanym organizacjom regularne otrzymywanie środków finansowych na działania w zakresie mobilności, które przyczyniają się do stopniowej realizacji planu Erasmusa.

Praktyki w Portugalii 2021

Obywatele Unii muszą mieć większą wiedzę oraz lepsze umiejętności i kompetencje niezbędne w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie, które staje coraz bardziej mobilne, wielokulturowe i cyfrowe. Spędzanie czasu w innym państwie w celu nauki, studiowania i pracy powinno stać się normą, podobnie jak znajomość dwóch języków oprócz języka ojczystego. Dlatego szkoła zdecydowała się, by Program Erasmus+ na stałe zakorzenił się w naszej placówce, pozwalając uczniom technikum informatycznego i logistycznego podnosić swoje kompetencje zawodowe, językowe i osobiste w krajach UE.

Celem programu jest promowanie równych możliwości i równego dostępu, włączenia społecznego, różnorodności i sprawiedliwości we wszystkich jego działaniach. Dlatego każdy uczeń ma szansę dostać się do projektu. Dodatkowym aspektem są działania w zakresie ekologii. Projekt będzie zatem istotnym instrumentem do celów budowania wiedzy, umiejętności i postaw w zakresie zmiany klimatu i zrównoważenia środowiskowego. Celem programu jest też zachęcanie do aktywności obywatelskiej i etycznych zachowań w ramach uczenia się i kształcenia przez całe życie. Chodzi tu głównie o rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych, krytycznego myślenia i umiejętności posługiwania się mediami. Ważna jest też kwestia podnoszenia świadomości i wiedzy na temat UE, zwłaszcza w odniesieniu do wspólnych unijnych wartości, zasad jedności i różnorodności oraz dziedzictwa społecznego, kulturowego i historycznego.

Projekt realizowany jest w ramach Akcji 1 Mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowe. Celem jest tu zapewnienie uczestnikom możliwości uczenia się oraz wspieranie umiędzynarodowienia i rozwoju organizacji działającej w dziedzinie kształcenia zawodowego. Realizacja wszystkich działań w ramach tej akcji spełnia standardy jakości Erasmus.

Co uczeń zyskuje, biorąc udział w projekcie:

  • Przygotowanie do wyjazdu na praktyki zagraniczne (język angielski, portugalski, przygotowanie kulturowe, pedagogiczne, zawodowe).
  • Podnosi kwalifikacje w zawodzie logistyka i informatyka, pracując w międzynarodowym przedsiębiorstwie.
  • Podnosi kompetencje osobiste i kulturowe.
  • Przełamuje bariery językowe i zwiększa swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym.
  • Certyfikaty w języku polski i angielskim oraz Europass.
  • Staje się wartościowym przyszłym pracownikiem o międzynarodowych kompetencjach.